Thread Rating:
  • 10 Vote(s) - 3.1 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kedilerde 10 Davranış Problemi ve Çözüm Yolları
Oku-1 

Kedilerde 10 Davranış Problemi ve Çözüm Yolları

Kedilerin davranışları hiçbir zaman yüzde 100 çözümlenemese de, kedilerde davranış sorunları kolayca gözlemlenebilir.

“Kedim tuvaletini yapmıyor, kedim idrar püskürtüyor, kedim evin her yerini tırmalıyor, kedim sert oynuyor, kedim beni sık boğaz ediyor, kedim sürekli miyavlıyor” gibi sorularınız varsa bu durum son derece doğal.

Kedilerde 10 davranış problemi ve çözüm yolları şöyle:

♦ Kum kabından kaçınmak
Kediniz kum kabını boykot mu ediyor? Bu durum genellikle kumunu ya da kum kabını sevmediğinden meydana gelir.

♦ İdrarla işaretleme ya da püskürtme
Kediler idrarlarını diğer kedilerden kaçınmak için kullanabilirler. Başka bir kediyle kavga ettiklerinde, kendilerini güvende hissetmediklerinde ya da bir dost aradıklarında bu yola başvururlar.

♦ Tırmalama
Kediler oyun oynamak, gerinmek, pençelerini keskinleştirmek ve kendi alanlarını işaretlemek için tırmalama yoluna giderler.

Peki, içeride yaşayan kediler nasıl mutlu edilir? Yanıtını da sizler için araştırdık.

♦ Kediler ve ‘sert’ oyun
Kediler oynamaya başladıklarında bunun bir oyun ya da gerçek olduğunu söylemek zordur. Üzerinize atlarlar, size vururlar, tırnaklarıyla çizerler ve ısırırlar.

♦ Sınırlarınızı zorlayıcı davranışlar
Bazen kediniz bir şeyi sürekli ve sürekli yaparak sizin canınızı sıkabilir. Bu durum genellikle normaldir.

♦ Hiperaktif geceler
İnsanların uykusunun en ağır dönemleri olan geceler, kedinizin en hareketli zamanları olabilir. Oradan oraya zıplarlar ve genellikle uykunuzu bölmenize yol açarlar. Kedinizin sizi uyandırmasını engellemek için ne yapmalısınız? Siz uyumadan önce kedinizi besleyebilir ve / veya kedinizi yorulana kadar oynatabilirsiniz fakat aşırıya kaçmamanız gerekir.

♦ Sürekli miyavlama
Kediler en çok insanlara miyavlar. Kedilerin miyavlaması ne anlama gelir? Size merhaba diyebilirler, mama isteyebilirler ya da ilgi isterler.

♦ Ayrılık endişesi
Kediler oldukça sosyal hayvanlardır. Etrafınızda gezmenizden hoşlanırlar. Yalnız bırakıldıklarında sinirlenebilir ya da evi spreyleyebilirler.

♦ Takıntılı derecede bakım
Güzel görünmek ve sakinleşmek için kendilerine sürekli bakım yaparlar.

♦ Saldırganlık
Kediniz saldırganlaşırsa hemen veteriner hekiminize durumu bildirin. Ayakta sert biçimde durup püskürtme yaptığında, gözleri genişlediğinde ya da kediniz hırladığında ona yaklaşmayın.

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)