Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"dur, ey güneş, givon üzerinde ve ay, sen de ayalon deresi'nde."
Oku-1 
yeşu halkın önünde rab'be şöyle seslendi:

"dur, ey güneş, givon üzerinde ve ay, sen de ayalon deresi'nde."

incil bölüm 10 -12.

13. halk, düşmanlarından öcünü alıncaya dek güneş durdu, ay da yerinde kaldı. bu olay yaşar kitabı'nda da yazılıdır. güneş, yaklaşık bir gün boyunca göğün ortasında durdu, batmakta gecikti.

ebu hureyre (radiyallahu anh) anlatiyor: "resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki:
"peygamberlerden (aleyhimusselam) biri, gazveye cikti da kavmine: "nikahla baglanip, gerdege girmek istedigi halde henuz gerdek yapmadigi kadini olan benimle gelmesin, keza bina yapip henuz catisi atilmamis inssaati olan da gelmesin, keza gebe koyun veya develer satin alip dogurmalarini bekleyeniniz varsa o da gelmesin" dedi. .

gazveye cikti. derken tam ikindi namazi sirasinda veya buna yakin bir zamanda (fethedecegi) beldeye yaklasti. gunes'e: "sen bir memursun, ancak ben de bir memurum" dedi ve allah'a yonelerek: "ey rabbim, su gunesi bize durdur (da namazimiz gecmesin!)" diye dua etti. gunes, o yerlerin fethini allah muyesser kilincaya kadar durduruldu. sonra elde edilen ganimetleri topladilar. toplanan ganimetleri yemek uzere ates geldi. fakat ates tatmadi bile. bunun uzerine peygamber:

"icimizde ganimetten calan bir hirsiz var, her kabileden bir kisi bana biat etsin!" dedi. bu suretle ona biat etmeye basladilar. derken bir adamin eli peygamerin eline yapisip kaldi."hirsiz bu kabilede. kabilenin her ferdi bana teker teker biat etsin !" dedi.

biat etmeye basladilar. iki veya uc kisinin eli o'nun eline yapisti kaldi. "ganimet hirsizi sizde" dedi.
okuz basi kadar iri bir altin getirdiler. ganimet yigininin icine o da atildi. ates gelip ganimeti yedi.
bilesiniz, bizden once hicbir ummete ganimet helal kilinmamistir. ganimetleri allah sadece bize helal kildi. bu da, bizde gordugu aczimiz ve za'fimiz sebebiyledir.

buhari; humus 8, nikah 58 - muslim; cihad 32

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)